Fakty o výškovo nastaviteľných stoloch

Čo by ste mali vedieť skôr než si kúpite vlastný výškovo nastaviteľný stôl Muovi™?

Pravdepodobne ste už počuli frázu, že: „Sedenie je novodobé fajčenie“ alebo možno „Tvoja stolička Ťa pomaly zabíja“. Môžeme poďakovať Jamesovi Levinovi z Mayo Clinic za to, že sa táto problematika dostala do centra pozornosti už v roku 2014. James zverejnil svoj výskum o NEAT (Non-Exercise Activity Thermogenesis). NEAT je energia vynaložená na činnosti mimo spánku, cvičenia alebo trávenia (bazálneho metabolizmu).

Dr. Levine bol schopný stimulovať povedomie o tom, že veľa sedíme a že ovplyvňuje všetky civilizované spoločnosti. Sedíme pri rannom dochádzaní do práce či školy, kde sedíme pri stole takmer celý deň, sedíme na stretnutiach, na obede pri jedálenskom stole v reštaurácii, keď sa vraciame večer z práce domov, tak sedíme v električke či autobuse a na záver dňa opäť sedíme doma na gauči a sledujeme v televízii náš obľúbený seriál. A túto rutinu opakujeme každý deň a praktizujeme ju znova, aj na na druhý deň, a ďalší deň…

Tento spoločenský model sa vo svete objavil, po skončení priemyselnej revolúcie, kedy ľudia pracovali v továrňach kde pravidelnejšie stáli na vlastných nohách. Tomu predchádzalo agrárne obdobie, počas ktorého ľudia obrábali polia a celé dni taktiež stáli na nohách. Prirodzený vývoj spoločnosti a rýchly posun vpred zariadil, že mnohí z nás sedia celý deň za stolmi v kanceláriách a neprofitujú z benefitov fyzického pohybu napr. z práce na poli alebo v továrni.

Dr. Levine povedal: „Život presedený na stoličke sa ukázal byť tak lákavý, že sme opustili vlastné nohy.“ Práve nastal čas nájsť spôsob, ako nás ľudí dostať späť na nohy. Výskum poukazuje na koreláciu medzi nedostatkom pohybu počas niekoľkých generácií a dramatickým nárastom obezity, vysokého krvného tlaku, diabetu a ďalších civilizačných ochorení.

Škandinávci si túto problematiku začínajú uvedomovať a vďaka tomu aj plánujú realizovať potrebné kroky vpred. Napríklad v Dánsku vláda nariadila, aby všetci administratívni pracovníci mali výškovo nastaviteľný stôl (niekedy nazývaný stojaci stôl). Začiatkom osemdesiatych rokov dvaja študenti z Harvard University začali experimentovať s novými výškovo nastaviteľnými pracovnými stolmi. V tej dobe boli považovaní za praktické, no doba sa samozrejme zmenila. V 2019 je celodenné sedenie pracujúcich ľudí v kanceláriách bežným štandardom.

O revolúciu v sedení sa snaží aj mladá slovenská značka Muovi™, výškovo nastaviteľné stoly a pracovné stanice za výhodné ceny nájdete v našej ponuke práve teraz!

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *